Avaktiverad 2020-12-20
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2013-09-09
RSK-nr enhet: ST
| RSK-nummer | 6739283 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | VCF-B-200-V |
| GTIN | 8595102225472 |
| Produkt | Luftridå |
| Produktnamn | Finesse |
| Dimension | G20 |
| Storlek | B=2,0m |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | 8kW vid 80/60-18, 230V 0,6A |
| Funktion | vattenburen, vertikalmontage |
| Utförande | utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | vit RAL9010 |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | plåt/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | klimatseparation i entreer |
| Tillverkarens produktsida | http://www.eveco.se/produkt/finesse/ |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | VCF-B-200-V |
|---|
| GTIN | 8595102225472 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.eveco.se/produkt/finesse/ |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggd/Infälld |
|---|---|
| Max. monteringshöjd (utbåsningshöjd) | 3,5 m |
| Max. luftvolym | 4280 m³/h |
| Max. värmeeffekt 90/70 - 20°C | 49,53 kW |
| Max. värmeeffekt 60/40 - 20°C | 23,32 kW |
| Anslutningsspänning fläktar | 230 V |
| Max. ingångseffekt fläktar | 65 kW |
| Max. strömförbrukning fläktar | 4,3 A |
| Max. ljudnivå (på ett avstånd av 3 meter) | 63 dB(A) |
| Placering av vattenanslutning | Sida |
| Färg | Vit |
| RAL-nummer | 9010 |
| Med kontrollpanel | Nej |
| Med trådlös fjärrkontroll | Nej |
| Inklusive reglering på vattensidan | Nej |
| Med luftfilter | Ja |
| Kassettutförande | Nej |
| Utblåsmönster | Inställbar |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 8595102225472 | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Stringerpall | ||
| Djup (mm) | 2286 | ||
| Bredd (mm) | 756 | ||
| Höjd (mm) | 524 | ||
| Vikt (kg) | 97,9 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_541_6739281_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_541_6739281_gruppfil.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_541_6739281_gruppfil.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_541_6739281_gruppfil.pdf |
| Prestandadeklaration (DOP) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/CEDKL/cedkl_541_6739281_gruppfil.pdf |
| RSK-nummer | 6739283 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | VCF-B-200-V |
| GTIN | 8595102225472 |
| Produkt | Luftridå |
| Produktnamn | Finesse |
| Dimension | G20 |
| Storlek | B=2,0m |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | 8kW vid 80/60-18, 230V 0,6A |
| Funktion | vattenburen, vertikalmontage |
| Utförande | utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | vit RAL9010 |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | plåt/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | klimatseparation i entreer |
| Tillverkarens produktsida | http://www.eveco.se/produkt/finesse/ |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | VCF-B-200-V |
|---|
| GTIN | 8595102225472 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.eveco.se/produkt/finesse/ |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggd/Infälld |
|---|---|
| Max. monteringshöjd (utbåsningshöjd) | 3,5 m |
| Max. luftvolym | 4280 m³/h |
| Max. värmeeffekt 90/70 - 20°C | 49,53 kW |
| Max. värmeeffekt 60/40 - 20°C | 23,32 kW |
| Anslutningsspänning fläktar | 230 V |
| Max. ingångseffekt fläktar | 65 kW |
| Max. strömförbrukning fläktar | 4,3 A |
| Max. ljudnivå (på ett avstånd av 3 meter) | 63 dB(A) |
| Placering av vattenanslutning | Sida |
| Färg | Vit |
| RAL-nummer | 9010 |
| Med kontrollpanel | Nej |
| Med trådlös fjärrkontroll | Nej |
| Inklusive reglering på vattensidan | Nej |
| Med luftfilter | Ja |
| Kassettutförande | Nej |
| Utblåsmönster | Inställbar |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 8595102225472 | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Stringerpall | ||
| Djup (mm) | 2286 | ||
| Bredd (mm) | 756 | ||
| Höjd (mm) | 524 | ||
| Vikt (kg) | 97,9 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_541_6739281_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_541_6739281_gruppfil.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_541_6739281_gruppfil.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_541_6739281_gruppfil.pdf |
| Prestandadeklaration (DOP) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/CEDKL/cedkl_541_6739281_gruppfil.pdf |